Stravování

Dětem je poskytována plnohodnotná, zdravá a vyvážená strava dle platných výživových norem. Každý den děti konzumují čerstvé ovoce, zeleninovou oblohu nebo zeleninové saláty. Denně je dětem poskytováno mléko teplé, ochucené, ale i bez příchutě. Mléčné výrobky /sýry, jogurty, tvaroh/ jsou zastoupeny pravidelně v týdenním jídelníčku. Pečivo je nabízeno dětem pšeničné i celozrnné při přesnídávkách a odpoledních svačinách společně s pomazánkami se zeleninovou oblohou. Do svačin jsou také zařazovány sladké moučníky, šlehané tvarohy, pyré nebo jogurty. Při ranní přesnídávce a odpol.svačině např. chléb, pečivo s máslem aj. je vždy podáváno ovoce nebo zelenina. Maso je zařazováno do jídelníčku pravidelně jako hlavní chod čtyřikrát do týdne a různé druhy - hovězí, vepřové, drůbeží, rybí i králičí. Zařazovány jsou také luštěniny - hrách, fazole, cizrna nebo čočka. Přílohy jsou různorodé např. rýže, bulgur, brambory, těstoviny, kuskus,  noky a knedlíky.  Všechny suroviny jsou pečlivě sledovány v tzv. spotřebním koši = stravovací norma. Mezi jednotlivými jídly jsou dodržovány intervaly 2,5 - 3 hod.

Dopolední svačiny si děti samostatně připravují.

Pitný režim /ovocné, bylinkové i černé čaje, ovocné sirupy, džusy, pitná voda/ je poskytován po celý den pobytu dětí v mateřské škole v samoobslužných koutcích ve třídách. V teplých měsících (při pobytu  dětí na zahradě) bylo zřízeno dětské samoobslužné pítko s pitnou vodou.

Seznam alergenů:

1 obiloviny obsahující lepek , 2 korýši, 3 vejce, ryby, 5 podzemnice olejná (arašídy), 6 sójové boby (sója), 7 mléko, 8 skořápkové plodiny, 9 celer, 10 horčice, 11 sezamová semena (sezam), 12 oxid siřičitý a siřičitany, 13 vlčí bob (lupina), 14 měkkýši

JÍDELNÍ LÍSTEK  28. 11. - 02. 12. 2022

celodenní nabídka ovoce a zeleniny na všech třídách

pitná voda po celý den

bílý jogurt, džem, cereálie, mléko (A: 1,7,8)

polévka čočková (A: 1)

rybí filé na másle, bramborovo-mrkvová kaše, ledový salát (A: 4,7)

veka, pom. z tofu, ovoce, čaj (A: 1,6,7)

chléb BALTIK, pom. vaječná, zelenina, mléko (A: 1,3,7,11,13)

vývar se zeleninou a bulgurem (A: 1,9)

buchty s povidly, melta (A: 1,3,7)